2023 – Michał Kość Gościem Festiwalu

Fotograf Michal Kosc Fot. Krystian Bielatowicz

Fotoreporter i fotograf; członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) oraz Związku Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP). Od 1988 roku zawodowo związany z fotografią prasową. Stale współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM i Agencją Fotograficzną WSCHÓD, oraz tradycyjnymi i elektronicznymi mediami. W swoim portfolio ma liczne publikacje, w tym w tytułach opiniotwórczych – m.in. Polityka, Wprost, Newsweek, Gazeta Wyborcza, National Geographic; magazynach podróżniczych – m.in. Witaj w Podróży, Podróże, Traveler NG, oraz w prasie kobiecej. Brał udział w wielu prestiżowych przedsięwzięciach fotograficznych oraz wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Do osiągnięć artystycznych Michała Kościa należą m.in. fotografie żubrów w Puszczach Białowieskiej i Knyszyńskiej. Wypracował tu własny - charakterystyczny i niepowtarzalny – styl i sposób patrzenia na te majestatyczne zwierzęta.

W 2016 roku swoje dokonania w tej dziedzinie pokazał szerokiej publiczności. Indywidualna wystawa „Żubr – puszcz imperator” gościła w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. M. Oczapowskiego w Warszawie, oraz w Pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie k. Białegostoku. W kwietniu 2017 w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie miała miejsce prezentacja wielkoformatowych fotografii „Żubry w pejzażu Puszczy Knyszyńskiej”. Kolejny rok to kolejne wystawy, m.in. szeroko komentowana „Żubry. Światło i Cień” w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku, oraz w Galerii Fotografii FOKUS w Siedlcach. W 2020 roku prace Michała Kościa znalazły się na zbiorowej wystawie z okazji 25-lecia ZPFP.

W 2020 roku trzy fotografie zostały nagrodzone na XVI Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury. „Wieczorna kąpiel w piasku“ otrzymała główną nagrodę w kategorii „Ssaki“, „Pliszka i żubry“ – II nagrodę w kategorii „Ptaki“, a „Wieczorna impresja z żubrami II“ – wyróżnienie w kategorii „Impresje“.

W 2021 roku wyróżnienie w kategorii Ssaki w konkursie European Wildlife Photographer Of The Year organizowanym przez Niemieckie Towarzystwo Fotografii Przyrodniczej (GDT).

W 2022 Micha Kość zdobył główną nagrodę w Konkursie Fotograficznym na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą Toruń 2022

W 2022 roku jego 2 zdjęcia znalazły się finale najważniejszego polskiego konkursu fotografii prasowej Grand Press Photo.

Fotografie żubrów Michała Kościa znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych na terenie całej Polski.


Podobne wpisy