2020 – Gość Specjalny – Petar Sabol Sharpeye

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC08810-819x1024.jpg
Wprowadź podpis...

Petar Sabol Sharpeye jest gościem Festiwalu na zaproszenie naszego Mecenasa, Firmy Sony.

Petar Sabol Sharpeye urodził się w 1981 roku w chorwackim mieście Čakovec. Fotografią zainteresował się w 2007 r. Specjalizuje się w fotografii przyrodniczej, przede wszystkim w makrofotografii, która przyciąga widza, ukazując niewidoczny gołym okiem świat zwierząt. Jego fotografie obrazują i przywołują chwile z życia przyrody, które są trudne lub wręcz niemożliwe do zaobserwowania na co dzień, ponieważ wciąż oddalamy się od natury.

Poprzez pełne zaangażowanie i systematyczną pracę udaje mu się uchwycić niesamowite obrazy, na których głównym składnikiem kompozycji jest piękne światło naturalne. Idealizując piękno przyrody, staje się ambasadorem jej uroków i cudów. Od 2012 roku 344 razy uczestniczył w międzynarodowych wystawach fotografii artystycznej pod patronatem FIAP (Federation Internationale de l'Art Photographique) w ponad 40 krajach, zdobył 444 nagrody (228 medali i 216 wyróżnień za 114 różnych prac artystycznych); został utytułowany najlepszym autorem salonu międzynarodowego siedem razy oraz uhonorowany błękitną odznaką FIAP.

Uczestniczył też w wystawach międzynarodowych pod patronatem PSA (Photographic Society of America), podczas których został wielokrotnie nagrodzony. Oprócz przyrody, fotografuje też różne uroczystości, takie jak śluby, rozmaite ceremonie oraz wydarzenia publiczne. Zdobył uznanie także na innych specjalistycznych konkursach fotograficznych na całym świecie, na których zdobył ponad 600 nagród.

Otrzymał honorowy tytuł mistrza fotografii MFIAP, a także honorowe tytuły EFIAP (Diamond 1), EPSA,  MPIPC, Hon. Adv. NPS, Hon. FTPAS, GAPS oraz FAPU.

Jego słynna fotografia „Natural Abstract” (Abstrakt naturalny) została nagrodzona złotym medalem FIAP w kategorii Makrofotografii na VII Salonie Fotografii w Zjednoczonych Emiratach Arabskich 2012/116 i jest na stałe umieszczona w Bibliotece Narodowej Francji, w Paryżu. To zdjęcie znalazło się również pośród najlepszej dziesiątki konkursu fotograficznego Sony World Photography Awards w 2012 roku. W tym konkursie zdobył główną nagrodę w kategorii National Award 2016, a inne jego zdjęcie — autoportret, znalazło się wśród 50 najlepszych zdjęć konkursu. W 2017 roku, prezentując pracę zatytułowaną „Swirl” (Wir), po raz drugi z rzędu zwyciężył w tym konkursie. Następnego roku już po raz trzeci zdobył pierwszą nagrodę w kategorii National Award 2018, a jego zdjęcie „Beeaters” (Żołny) znalazło się w pierwszej dziesiątce w kategorii fotografii przyrodniczej. W 2014 roku, w ramach www.fotowedstrijd.eu, zdobył pierwszą nagrodę w kategorii makro zdjęciem „Only love matters” (Liczy się tylko miłość).

Pięć lat z rzędu nagradzany był przez stowarzyszenie American National Insect Salon pod patronatem PSA; jest też dwukrotnym zdobywcą złotego medalu dla najlepszego autora PSA. W latach 2014, 2016 i 2018 trzy razy z rzędu jego makrofotografie zwyciężyły na biennale National Insect Week w Anglii, w ramach którego odbywa się wystawa prezentowana w muzeum Królewskiego Towarzystwa Entomologicznego. Drugą nagrodę — kryształową Pangeę zdobył w kategorii fotografii przyrodniczej w ramach konkursu Siena International Photography Awards 2015.

Jego fotografia „The Kingfisher” (Zimorodek) zdobyła nagrodę główną w konkursie 1x Photo Awards 2015, w którym sędzią był Kim Hubbard, redaktor czasopisma National Geographic. W marcu 2017 roku, w Dubaju, zajął drugie miejsce w konkursie fotograficznym HIPA (Hamdan Bin Mohammed Bin Rashid Al Maktoum International Photography Award) w kategorii Kolor w ramach VI edycji „The Challenge” (Wyzwanie).

W styczniu 2018 roku, jako gość honorowy, został zaproszony na V rocznicę IUP (International Union of Photographers) w Guangzhou, w Chinach, gdzie został awansowany na przedstawiciela IUP w Chorwacji. Ponadto w ramach tej uroczystości został nagrodzony za osiągnięcia w dziedzinie sztuki fotograficznej, zdobył pięć medali i siedem wyróżnień oraz objazdową wystawę fotograficzną.

 W lutym 2018 roku został członkiem ULUPUH (Chorwackie Stowarzyszenie Artystów Sztuki Użytkowej). W tym samym czasie jego fotografia „Macro Wonderland” (Cudowna kraina makro) zajęła drugie miejsce w konkursie IGPOTY (International Garden Photographer of The Year) w kategorii „Wildlife in the Garden” (Przyroda w ogrodzie). W lipcu 2018 roku w ramach tego samego konkursu jego fotografia „Mayflies” (Jętki) zdobyła główną nagrodę w XII edycji IGPOTY w kategorii Macro Art, a pozostałe jego dwa zdjęcia zostały wyróżnione. W maju 2018 przyznano mu jedną z najbardziej znaczących nagród fotograficznych w Chorwacji — 'Tošo Dabac', jest on dotychczas najmłodszym artystą uhonorowanym tą nagrodą. We wrześniu 2018 roku został zaproszony do działu w uroczystości III Światowej Wystawy Fotografii Chińskiej w Guangxi, podczas której otrzymał dyplom honorowy i został mianowany Ambasadorem Międzynarodowej Wymiany Kulturalnej i Fotograficznej. W październiku 2018 roku jego fotografia zatytułowana „The Kingfisher” (Zimorodek) zwyciężyła konkurs fotograficzny WaterPIX, którego organizatorem jest EEA (Europejska Agencja Środowiska). W listopadzie 2018 roku jego praca „Robberfly” (Łowikowate) zajęła drugie miejsce w kategorii makro na festiwalu fotograficznym XPOSURE 2018 w Szardży w ZEA. W grudniu 2018 roku zdobył drugą nagrodę na konkursie Malta International Photo Award w kategorii „Nature” za zdjęcie „Up and Down” (W górę i w dół).

W kwietniu 2019, zdobył nagrodę 'Zrinski' za rok 2018, przyznawaną przez Żupanię medzimurską w uznaniu wybitnych osiągnięć w dziedzinie fotografii i promowania Međimurji i jej naturalnego piękna. W 13. edycji konkursu „Black and White” (Czarno-białe) organizowanego przez IGPOTY (International Garden Photographer of The Year) jego zdjęcie „Night Butterfly” (Nocny motyl) zdobyło pierwszą nagrodę. W maju 2019 roku powtórzył sukces z 2015 roku, gdy jego zdjęcie „Snow Sparks” (Śnieżne iskry) znalazło się pośród najlepszej szóstki w kategorii „Winged Life” (Skrzydlate życie) prezentowanej na wystawie w Kalifornijskiej Akademii Nauk w San Francisco.

Na konkursie CEWE Photo Award 2019, jednym z największych konkursów fotograficznych, jego zdjęcie „Woohoo” zakwalifikowało się do najlepszej dwudziestki spośród 448 152 zgłoszeń nadesłanych przez 45 460 uczestników. W listopadzie 2019 roku na konkursie APS w Bangladeszu otrzymał tytuł G.APS (Genius at Agile Photographic Society). W maju 2020 został członkiem azjatyckiego stowarzyszenia APU (Photographic Association of Asia). W sierpniu 2020, w Indiach, otrzymał tytuł honorowy Hon. F TPAS (Honorary Fellowship Tricity Photo Art Society). We wrześniu 2020, w Egipcie, otrzymał tytuł honorowy Hon. MPIPC za wkład  w dziedzinę międzynarodowej fotografii artystycznej.

We wrześniu 2020 został mianowany honorowym doradcą NPS (Nature Photographic Society) w Hongkongu.

W niespełna cztery lata Petar Sabol stał się najczęściej nagradzanym fotografem z Chorwacji. Jego prace publikowane były w wielu czasopismach (National Geographic, Mirror, Telegraph, The Sun, The Daily Mail, Meridians). Miał już dziesięć wystaw autorskich. Pod koniec 2014 roku w Zagrzebiu zaprezentował swoją pierwszą wystawę indywidualną, zatytułowaną „Butterflies” (Motyle). Jego kolejna wystawa indywidualna „The Kingfisher” (Zimorodek) odbyła się w kwietniu 2016 roku w jednym z sześciu światowej sławy centrum wystawienniczych FIAP w Negovie w Słowenii pod wielkim patronatem FIAP.  Na początku października 2016 roku „The Kingfisher” zaprezentował trzecią wystawę indywidualną w Bor w Serbii.

Czwartą wystawę indywidualną „Creative Macro Photography” (Kreatywna makrofotografia) zaprezentował w słodkowodnym akwarium — instytucji publicznej Aquatika w chorwackim mieście Karlovac.

We współpracy z Davorem Žerjavem wydał książkę o makrofotografii zatytułowaną „Creative Macro Photography”.

W maju 2018 roku, w ramach ceremonii wręczenia nagród „Tošo Dabac”, odbyła się jego piąta wystawa indywidualna pt. „Landscapes” (Krajobrazy).

 W sierpniu 2018 roku w Splicie otwarta została jego szósta wystawa indywidualna „Creative Macro Photography” (Kreatywna makrofotografia). W grudniu 2018 roku w chorwackim mieście Pula odbyła się siódma wystawa indywidualna „Creative Macro Photography”. W maju 2019 w słoweńskim mieście Lendava zorganizowana została jego ósma wystawa indywidualna „Creative Macro Photography”. W lipcu, sierpniu i we wrześniu swoje prace fotograficzne prezentował w Parku Narodowym Krka, na wystawę składały się trzy zestawy po 12 fotografii w tematyce ważek, ptaków i motyli.

W listopadzie 2019 roku w ośrodku FIAP w Nowym Sadzie w Serbii odbyła się jego dziewiąta wystawa „MFIAP Collection - The Kingfisher” (Zbiór MFIAP — Zimorodek). W lutym 2020 roku, zaprezentował swoją dziesiątą wystawę indywidualną pt. „The Wonderful World of Petar Sabol” (Cudowny świat Petara Sabora) w Muzeum miasta Čakovec, w jego stronach rodzinnych Međimurje.

Jest stałym członkiem jury na wystawach międzynarodowych i w konkursach fotograficznych oraz Sony Europe Imaging Ambasador Chorwacji.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 5-1024x684.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 4-1024x683.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 3-1024x683.jpg

Obrazek

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 1-1024x683.jpg

Podobne wpisy