2015 – Zdigitalizowane i cyfrowo zrewitalizowane wersje filmów Bożeny i Jana Walencików „SAGA PRASTAREJ PUSZCZY” oraz „TĘTNO PIERWOTNEJ PUSZCZY ” zostaną zaprezentowane na Festiwalu.

 

1-saga-0brot

 

Ośrodek Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP S.A przygotował na Festiwal zdigitalizowane i cyfrowo zrewitalizowane wersje filmów Bożeny i Jana Walencików „SAGA PRASTAREJ PUSZCZY” oraz „TĘTNO PIERWOTNEJ PUSZCZY „.

Pokazy wszystkich odcinków „Tętna…” oraz wybranych „Sagi…” odbędą się w trakcie trwania Festiwalu.

 

SAGA PRASTAREJ PUSZCZY – Bożena i Jan Walencik

Dziesięcioodcinkowa autorska seria fabularyzowanych opowieści przyrodniczych autorstwa Bożeny i Jana Walencików. To pierwsza taka próba stworzenia nie typowych dokumentów przyrodniczych lecz fabularyzowanego serialu o przyrodzie z właściwą dla fabuły dramaturgią. Przyroda traktowana jest w nim nie przedmiotowo, lecz podmiotowo, a każdy z filmów opowiada o losach jednego, konkretnego osobnika ze świata zwierząt, zamieszkujących ostatnią już z pierwotnych puszcz Europy – Puszczę Białowieską. Na potrzeby serialu, którego produkcja trwała kilka lat, autorzy – Bożena i Jan Walencikowie, znakomici filmowcy dokumentaliści, stworzyli unikatową hodowlę zwierząt – bohaterów sagi. Muzykę do całej serii skomponował Michał Lorenc.

Część I: Opowieść o wilku. Nie ma jak stado.

Część II: Opowieść o mrówce. Samotność w tłumie.

Część III: Opowieść o kruku. Skaza odmieńca.

Część IV: Opowieść o żubrze. Cywilizowanie dzikości.

Część V: Opowieść o żuku. Potęga karła.

Część VI: Opowieść o dziku. Cena niezależności.

Część VII: Opowieść o nornicy. Niezwyczajna zażyłość.

Część VIII: Opowieść o bobrze. Nieosiągalna arkadia.

Część IX: Opowieść o sóweczce. Prawo drapieżnika.

Część X: Opowieść o rysiu. Wbrew naturze.

 

1-tetno-obrot

TĘTNO PIERWOTNEJ PUSZCZY – Bożena i Jan Walencik

Opowieść o unikatowej przyrodzie Puszczy Białowieskiej autorstwa Bożeny i Jana Walencików. Serial składa się z pięciu półgodzinnych odcinków. Puszcza Białowieska rozciąga się na wschodnich rubieżach Polski i zachodnich kresach Białorusi. Zajmuje obszar około tysiąca stu kilometrów kwadratowych. Jest ostatnim w tej części kontynentu bastionem pierwotnej, dzikiej kniei[…].

Odcinek I – WIELKI DOM

Część pierwsza przedstawia osiem zbiorowisk leśnych występujących w puszczy: ols, łęg, bór bagienny, sosnowy, bór mieszany, świerczyna na torfie, dąbrowa świetlista, grąd. Wszystkie te zbiorowiska rozciągają się kolejno strefowo wzdłuż strumieni[…].

Odcinek II – NIEKOŃCZĄCY SIĘ WYŚCIG

Wichura natarła na las, poczyniła w jego zielonej tkance ogromne wyrwy. Dla powalonych, kilkusetletnich olbrzymów to z pewnością dramat, ale dla puszczy – zaledwie epizod. W dodatku niezbędny, żeby knieja mogła nadal żyć […].

Odcinek III – OLBRZYMY I KARŁY

Przedstawione w poprzednim odcinku rośliny Puszczy Białowieskiej są podstawą życia leśnych zwierząt, szczególnie roślinożerców. Największe z nich to „puszcz imperatory”, jak nazwał żubry Adam Mickiewicz […].

Odcinek IV – NIE TYLKO KŁY I PAZURY

Drapieżniki, trzecie, po roślinach i roślinożercach, ogniwo łańcucha przemiany materii. Typowe ich cechy to dobry węch, silne mięśnie, pazury, kły lub zakrzywiony dziób. Tymczasem w pierwotnej puszczy świat drapieżników nie przystaje do stereotypu […].

Odcinek V – ŻYWA SIEĆ

Puszcza Białowieska – w tym lesie można zobaczyć Europę, jaka istniała przed tysiącami lat. Jedyne miejsce na świecie, gdzie wciąż jeszcze żubr żyje wespół z rysiem, wilkiem, bobrem i jeleniem. Ostatnia część filmu opowiada o przemijaniu. Jej bohaterami są padlinożercy, próchnojady, te wszystkie drobne organizmy, które powodują, że „dno” puszczy to wielkie, pracujące bez przerwy laboratorium […].

Źródło: www.filmpolski.pl

Podobne wpisy