2016 – Radosław Siekierzyński Gościem Festiwalu.

Radosław Siekierzyński z Poznania

Jego przygoda z fotografią rozpoczęła się jeszcze w szkole średniej od wędrówek górskich, podczas których towarzyszył mu zawsze aparat fotograficzny. I dzięki temu w naturalny sposób fotografia krajobrazowa, w szczególności krajobrazu górskiego, od początku stała się jego pasją. Stopniowo odkrywał z aparatem Sudety, Beskidy, Tatry i Bieszczady, które stały się jego wielką miłością. Krajobrazy karpackie pociągnęły go dalej na Słowację, Ukrainę i Rumunię. Wraz z poszerzaniem się górskich horyzontów poszerzał się jego fotograficzny arsenał, począwszy od poczciwego Zenita 12XP, przez Praktice, ostatecznie kończąc na różnych analogowych a potem cyfrowych lustrzankach Canona.

Jako kolejny etap rozwoju fotograficznej pasji pojawiła się potrzeba konfrontacji swoich doświadczeń z innymi. Poszukując podobnych sobie „wariatów” trafił pod koniec lat 90-tych na spotkanie Okręgu Wielkopolskiego ZPFP. Zaczęły się wspólne plenery, wystawy, pokazy slajdów. Początkowo jako zwykły uczestnik tych spotkań z czasem zaangażował się w prace Zarządu Okręgu, by ostatecznie w latach 2001-2007 zostać Prezesem Okręgu Wielkopolskiego ZPFP. W 2007 roku został wybrany do Zarządu Głównego ZPFP i od tego czasu pełni w nim funkcję Skarbnika.

Fotograficznie nadal skupia się na fotografii krajobrazowej. Jego ulubionym regionem wypraw fotograficznych stała się Rumunia, gdzie był do tej pory 10 razy. Ciągną go tam górskie przestrzenie ale też etniczne klimaty i wspaniali ludzie, których tam zawsze spotyka.

Ostatnim jego artystycznym wyzwaniem jest projekt „Światy równoległe”. Jego założeniem jest odnajdywanie w „krajobrazach” fotografowanych w skali makro ich odwzorowań w rzeczywistych, „klasycznych” krajobrazach. Owocem  tych poszukiwań stała się diaporama  „Światy równoległe”, która zdobyła Grand Prix konkursu pokazów cyfrowych podczas festiwalu Wizje Natury 2015 w Izabelinie oraz główną nagrodę w konkursie pokazów cyfrowych festiwalu Sztuka Natury 2015 w Toruniu. Na Toruńskim festiwalu zdobył również swoim zdjęciem „Surferzy” główną nagrodę w konkursie fotografii przyrodniczej, jako pierwszy w historii tego festiwalu zdobywając jednego roku dwie główne nagrody.

Podobne wpisy